"Kunstnikud kogudes/Artists in Collections"

EV100 juubeliaastaks ellu kutsutud projekt "Kunstnikud kogudes" viis kaasaegse kunsti väljal töötavad kunstnikud kokku (väike)muuseumitega üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Residentuuride tulemusena loodi kümme väga erinevat näitust. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.

Kunstnikud kogudes mõte oli lihtne — kümme kunstnikku lähevad kümnesse muuseumisse, on seal residentuuris ning teevad selle tulemusena midagi, mida saab avalikult kogeda (näituse, installatsiooni, sündmuse vms). Kõik kümme projekti tulid välja väga erinevad, kuid tinglikult võib need jaotada kolme rühma: püsiekspositsiooni täiendused, muuseumile lisandunud ruumid ja iseseisvad teosed-sündmused.

Kunstnike vaade pakkus kõrvalpilgu ja täienduse nendele lugudele, mida muuseum on otsustanud oma kogude ja ekspositsiooni kaudu jutustada. Vastuvõtvatele muuseumitele vahendas projekt uusi ideid ja kontakte, millega ehk ka edasi minna; kunstnikud omakorda on saanud kogemuse töötada kunstivälja tavapärasest kontekstist kaugemal ning õppida tundma ühte muuseumit tema loomulikus elukeskkonnas.


Pehmekaaneline raamat, 212 lehekülge
Lisa ostukorvi17 €