"Nõrk monument: Pjedestaalialused arhitektuurid"

Näitus Nõrk Mõnument (Weak Monument) hõivas endise Santa Maria Ausiliatrice kiriku (Fondamenta San Gioacchin, 450) Via Garibaldi ääres Giardini ja Arsenale biennaalialade vahepeal. Näitus uuris arhitektuuri politiseeritust läbi monumendi ja igapäevase linnaruumi, kõrvutades kahte vastandlikku mõistet – nõrkus ja monumentaalsus. Klassikaline monument esindab võimu
selgelt ja lihtsalt, kuid mitte kõikehaaravalt. Nõrga monumendi idee seevastu on täis vastuolusid, mitmekülgsust ja varjatud tähendusi – omadusi, mis puuduvad klassikalisel monumendil.

Näituse kuraatorid on: Laura Linsi, Roland Reemaa ja Tadeaš Riha.

Paralleelselt näitusega ilmus raamat “Nõrk monument – pjedestaalialused arhitektuurid”, mille on toimetanud paviljoni kuraatorid. Raamat sisaldab kirjutisi autoritelt: Tom Avermaete, Eik Hermann, Toomas Paaver, Klaus Platzgummer ja Margrethe Troensegaard. Raamatu andis välja Šveitsi arhitektuuri- ja disainikirjastus Park Books ning seda müüakse mitmetes tunnustatud disaini-, kunsti- ja arhitektuuriraamatu poodides.

Raamatus esitletakse eklektilist kollektsiooni arhitektuursetest projektides läbi maalide, isiklike fotode ja jooniste ning Eesti muuseumitest ja Euroopa arhiividest kogutud filmikaadrite ja arhiivimaterjalide. Kõiki näiteid käsitletakse arhitektuursete projektidena isegi siis, kui need ei lähtu traditsioonilisest arhitektuuripraktikast. Raamat koosneb viiest peatükist: Vare, Tühimik, Telling, Alus ja Peavari. Need peatükid pakuvad mõtlemisainet sageli tähelepanuta jäävate arhitektuurivormide tähtsuse ja potentsiaali üle avalikus ruumis.

Pehmekaaneline raamat, 180 lehekülge
Lisa ostukorvi20 €