J.G. Ballard "Koleduste väljapanek"

Spekulatiivse modernismi klassiku J. G. Ballardi kultusromaan “Koleduste väljapanek” viib lugeja rännule läbi lootusetuse ja ilu kummalise sulami, milles reaalsus võtab jätkuvalt uusi vorme. Apokalüptilised maastikud vahelduvad veidra erootikaga, poliitilised atentaadid lähevad üle seriaalseteks auto- ja lennukiõnnetusteks, sürrealistlik poeetika seguneb ulmeliste kujutlustega ja kõike seda vahendab meile pidevalt kuju ja nime muutev peategelane, kelle sihiks näib olevat alustada kolmandat maailmasõda meie peades.

Hoiatus! Romaan sisaldab lõike, mille kujundikeel võib tundlikku lugejat häirida!

Ballardi teos pole hoiatusromaan – ta ei osuta millelegi, mis võiks juhtuda. Katastroof on “Koleduste väljapaneku” maailmas juba teoks saanud.
— Tõnis Kahu, kultuurikriitik

“Koleduste väljapanek” käsitleb meisterlikult tehnoloogia muundavat mõju inimteadvusele, kehale ja ihadele. See kirjeldab tegelikkust, mis on täiesti sünteetiline, läbinisti vahendatud, pöördumatult linnastunud ja tehniliselt küllastunud. Ballard vaatleb seda kliiniliselt neutraalse pilguga ning küsib lugejalt üksnes vaikimisi, kas sellest on enam väljapääsu?

— Jaak Tomberg, kirjandusteadlane

Ballard põrgatab lugeja tähelepanu edasi-tagasi, tavapärase “millest” kõrval muutub sama oluliseks või olulisemakski “kuidas”. Tema loodud pildijada tõmbab meid kaasa irratsionaalsetesse nägemustesse, milles siiski ei näi puuduvat teatud seaduspära… Enam kui konkreetne ajooline hetk näib teda huvitavat järjest ebamugavamaks muutuvas reaalsuses eluspüsimise hind.

— Ene-Liis Semper, kunstnik ja lavastaja

Raamatu on tõlkinud Jan Kaus.

Pehmekaaneline raamat, 192 lehekülge
Lisa ostukorvi17 €