Meist


2016. aastal sattusid Elisa-Johanna ja Triinu ühisele reisile Pariisi. Tutvusid, said sõbraks ning peagi mõistsid selles pisikeste raamatupoodide mekas, et võiksid koos midagi sarnast ka Eestisse luua. Mõeldud, tehtud. Aastake hiljem sügisel 2016 avasid tüdrukud oma esimese raamatupoe Tallinna vanalinnas. Juba esimesel päeval müüdi pood raamatutest tühjaks ja kiirelt pidi ammutama kogemusi kuidas ikkagi teha nii, et raamatupoes alati ka raamatuid oleks. Ning ikka selliseid, mis puänditaride kõhutunde ja maailmavaatega kokku läheks. See kõik on aga ajapikku kenasti paika loksunud. Kasvanud on oskus leida üles raamatupärlid nii Eestist kui mujalt.

Tagasihoidlikult julgevad Elisa ja Triinu iseloomustada Puändi klienti kui “keskmiselt teadlikumat lugejat”. Samas on siia poodi täitsa okei siseneda laialivalguva kirjeldusega raamatust, mida ihaldatakse. Kuigi tüdrukud neelavad raamatuid nagu õhus olevat pranat, ei vasta tõele linnalegend, et Triinu ja Elisa kõik poes olevad raamatud ise läbi lugenud on. Hea vaistuga soovituste jagajad ja suured raamatute neelajad on nad aga küll. Näiteks Elisal on alati raamat või viis kotis kaasas.

Tüdrukud on veendunud, et raamatud tulevad ellu täpselt õigel ajal. Nagu ka inimesed. Tihti avanevad külastajad raamatupoes kuidagi eriliselt. “Just raamatupoes räägitakse oma seiklustest, (elu)kogemustest. Harvad pole ka juhud, kui meie endi silme all sõprussuhteid luuakse. Täitsa loomulikult ja käigupealt, mõne raamatu taga vestlusesse langedes,” naeravad Elisa ja Triinu. See kõik on tore, sest nagu tüdrukud tunnistavad, polegi Puänt klassikaline raamatukauplus. 2018. aastal Telliskivi Loomelinnakusse kolinud pood on pigem nagu üks väike kultuurikamber, kus toimuvad loengud, raamatuesitlused, kontserdid ja töötoad. Siin võib ka lihtsalt kohvi juua ja aknast välja vaadata. “Mõtetel, mida kõike siin teha võiks, pole lõppu,” kinnitavad Elisa ja Triinu.

Mis iganes siin juhtuma hakkab, siis universaalsel tasandil on Triinu ja Elisa kindlad, et raamatud ei kao maailmast mitte kunagi. Sellist naudingut, mida pakub raamatute käeshoidmine, ei asenda miski. “Ja ilukirjandus päästab maailma, sest see arendab empaatiat,”on Elisa üsnagi veendunud.