19. DETSEMBER TANJA MURAVSKAJA "RAAMAT SÕDURIST" ESITLUS

"Raamat sõdurist" on fotokunstniku Tanja Muravskaja portreefotode kogumik NATO sõduritest, kes teenivad Eestis. Fotod on pildistatud Kaitseväe Tapa linnakus aastatel 2016–2018. Fotoseeriat täiendab Gustav Kalmu essee. Osa kogumiku piltidest võis esmakordselt näha Tartu Kunstimajas 19.10–12.11.2017 Muravskaja isikunäitusel "Kangelane", kogu seeriat näidati Katerina Gregose kureeritud rahvusvahelisel kunstinäitusel "Riik ei ole kunstiteos" Tallinna Kunstihoones 17.02–29.04.2018.

"Raamat sõdurist" tutvustab sõduri totaalset võimu. Sõdurites on midagi erilist, sest nad loovad seose aja ja surematuse vahel. Näeme rahumeelse Euroopa demokraatlikku sõdurit ja maailma sõjakolletes võitlevat sõdurit. Sõdur on justkui inimlikkuse ning kaasaegse maailma ja ajastu metafoor.

"Raamat sõdurist" on jätk Muravskaja kunstilisele uurimusele, mis otsib vastuseid varem tõstatatud küsimustele rahvusliku identiteedi ja riigikaitse seoste kohta. Näituse "Riik ei ole kunstiteos" kataloogis on Muravskaja töö kohta kirjutatud: "Kunstnik järeldab oma töö põhjal, et siinne rahvas otsib Nõukogude ajastu lõpu tõttu uusi narratiive. Muravskaja juhib tähelepanu NATO sõdurite tähtsale rollile Baltimaades, kuna NATO baaside kohalolu peetakse vajalikuks vahendiks Eesti riigi suveräänsuse kaitsmisel. Kuidas saab Eesti ühendada ja ehitada oma modernset, nõukogude järgset identiteeti, olles ühtlasi sõltuv oma mitmekultuuriliste NATO liitlaste sõjalisest ja Euroopa Liidu majanduslikust jõust?“

Raamatu avaldamist toetas EV100 kunstiprogramm.

Eelmine
15. NOVEMBER EDA AHI "SÕDA JA RAHUTUS" ESITLUS
Järgmine
16. märts Anna-Kristiina Pae "Lindudeta kevad" esitlus

Vastused puuduvad

Email again: